Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Indie Haberleri (31 Mayıs – 6 Haziran)

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
7 Dk Okuma Süresi

Bu haftanın potansiyele sahip ve gelecek vaat eden indie oyun haberlerini tek haberde topladık. Indie oyunlara girmek istiyor veya onları takip etmek istiyorsanız, bu yeniliğimizi artık kaçırmamanızı öneririz.

Bu hafta her ne kadar etkinliklerden ötürü bağımsız paylaşılan indie haberi pek olmasa da Guerilla Collective Day 1 Steam etkinliğinde hangi oyunların beklenebilecek tarzda olduğunu habere ek olarak iliştireceğiz.

Bu Haftanın Indie Oyun Haberleri (31 Mayıs 2021 – 6 Haziran 2021)

Bir korku oyunu ile bu haftanın perdesini açıyoruz! (31 Mayıs Pazartesi)

  • Broken Bird Games ve yayıncı Lanzadera, birinci şahıs psikolojik korku oyunu Luto’yu duyurdu. Luto, PlayStation ve PC için çıkış yapacak lakin henüz bir çıkış tarihi bulunmuyor. Oyunun ön duyuru fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Zihniniz, bir hapishane olabilir. Hele ki hatırlamak istemeyeceğiniz anılarla dolu bir zihin, içinden çıkılması neredeyse imkansız bir görev haline gelen bir labirent haline gelebilir. Bir anlatısal macera oyunu olan Luto’da ise depresyon ve kaygı, hissedeceğiniz en karanlık temalardan olacak.

Roguelike, açık dünya, simülasyon veya FPS? Hangisinden vereyim abime? (1 Haziran Salı)

  • Abrakam Entertainment tarafından geliştirilen ve Nacon’un yayıncılığını üstlendiği roguelike deste kurma türündeki Roguebook hakkında kombat mekaniklerini içeren yeni bir fragman yayınlandı. Fragman, savaş arenasındaki oyuncuların birbirleriyle nasıl bir sinerji yarattığını ve ortaya nasıl güçlü kombolar çıkabildiğini konu alıyor. Her kazanılan savaş; yeni özellikler, kartlar ve daha fazlası demek. Roguebook 17 Haziran tarihinde; PC (Steam), PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One ve Switch (tarih belli değil) platformlarına çıkış yapacak. Fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

  • Sandalet ve çorap giyenler veya kemersiz sarkık pantoloncular! Moda Polisi’nin sizi her şekilde hapse atma hükmü var! Geliştirici Mopeful Games, FPS türündeki Fashion Police Squad’ın 2022 yılında PC (Steam) platformuna çıkış yapacağını duyurdu. Oyunun kapalı beta testlerine buradan kayıt yapabilirsiniz. Oyunun hem duyuru fragmanını hem de oynanış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Trendopolis’te moda suçları işleniyor ve bu suçları sadece siz (moda polisleri) çözebilir. Her bir farklı suçu apayrı bir silahla çözmeye çalışın. Örneğin sarkık pantolonlar için “Adaletin Kemerini” kullanın. Sayısız suçu çözün, bu suçların arkasında kimin olduğunu bulmaya çalışın ve bossları alt ederek Trendopolis’i, suçtan arındırılmış lüküs bir şehre dönüştürün.

  • BAFTA ödüllü Monument Valley ve Assemble’nın geliştiricileri ustwo games’in güncel oyunu Alba: A Wildlife Adventure 9 Haziran tarihinde; PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One ve Switch için çıkışını gerçekleştirecek. Alba, PC (Steam ve Apple Arcade) platformuna Aralık 2020’de çıkış yapmıştı. Oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Büyükannesi Akdeniz adalarında yaşayan ve ona tatile gitmek üzere olan Alba olarak bu yapımda, adadaki hayvanların tehlikede olduğunu fark edince önlem almak da bize düşüyor. Bunun yanında pastoral plajlardan şehre bakan antik kalelere kadar keşfedilmeyi bekleyen bir ada ve birçok insan var. Hayvanları bulun, şehirdeki insanların gönüllü olarak çalışmasına yardım edin, AIWRL isimli bir organizasyonu bulun ve bütün bunları yaparken, mükemmel manzaranın tadını çıkarın.

 

  • Miso Vukcevic ve Mirko Stanic, Dark Souls’dan esinlendikleri Bleak Faith: Forsaken isimli oyunlarının yeni bir fragmanını yayınladı. Üçüncü şahıs açık dünya aksiyon RPG türündeki Bleak Faith, Ağustos 2019’da Kickstarter üzerinden maddi yardım almaya başlamıştı. Oyun, UE 4 motorunu kullanarak PC’ye çıkış yapacak ancak çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Omnistructure’a karşı insanlığın son kalesi olan bir Forsaken’sınız. Ekosisteme ayak uydurmaya çalışırken, açık dünyada keşfe çıkın ve craft yapılabilecek eşyalar bulun. Her bir alan ve yol, kendine özgü bir şekle bürünecek. Kaybolmanız veya adapte olamamanız oldukça muhtemel. Kendinizi nasıl savunacağız size kalmış ama savaşmak, her zaman doğru bir taktik değildir.

 

2006’daki bir efsanenin yeniden doğuşuna tanıklık ediyoruz! (3 Haziran Perşembe)

  • Geliştirici 59studio ve Game*Spark Publishing, Wizardry: The Five Ordeals’ın 18 Haziran’da Steam üzerinden erken erişime çıkacağını duyurdu. Erken erişim versiyonu, 2006 versiyondaki tüm özelliklerin ve senaryoların entegre edilip oynanabilir halini içeriyor. Üstelik İngilizce! Oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

1981’de Japonya’da doğan Wizardry serisi, eski tip hack-and-slash türünü TRPG ile birleştiren bir yapımdı. Oyundaki ana amaç, karakterin labirent biçiminde yapılmış olan zindanı alt etmesiydi. Kombat sistemi, basit bir sıra tabanlılığa dayanıyordu. Bir spin-off oyun olan The Five Ordeals, ilk olarak 2006’da çıkmıştı ve o döneme göre devrim gibi görünüyordu zira beş ayrı senaryo tek pakette oynanabiliyordu. Günümüzde ise oyun; Unity Engine ile tekrar geliştirildi, dil özelliği eklendi ve belki de en önemlisi oyuna Scenario Editor eklentisi eklendi. Bu editör ile kendi eski tarz zindan senaryolarınızı dizayn edebilirsiniz.

Birisi ile bir yer arasında… (5 Haziran Cumartesi)

G-Mode ve room6’nın geliştirmekte olduğu ve ilk olarak Nisan ayında duyurulan side-scrolling aksiyon oyunu OU, PC ve Switch için bu sene içerisinde çıkış yapacak. Oyunun fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Uzak geçmişin puslu anılarında yer alan U-Chronia ve bir gün bir dere kenarında hiçbir anıya sahip olmadan uyanan genç bir çocuk, ismi OU. Ateşli bir kuyruğa sahip Zarry ile OU, hikayesini öğrenmek için bir yolculuğa çıkar. Bir memleket özlemi tütmektedir OU’nun burnunda. Bir Küçük Prens veya Michael Ende öyküsü atmosferini içine çeker gibi olursunuz. OU, çocuksu bir meydan okumadır, büyük canavarlardan kaçmanın veya yüzleşmenin zamanı ayrıdır. Size musallat olanlara aldırmadan o sımsıcak anılarınızı bulmaya çalışın.

Hangi Oyunları Beklemeliyim? (Bu Haftanın Indie Oyun Haberleri Sürpriz Ek)

Metroidvania

RPG

Gizlilik

Roguelike

Simülasyon / Casual

Wholosome (Rahatlatıcı)

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir