Görselliğiyle Aklımızı Almaya Gelen 10 Unreal Engine 5 Oyunu

Unreal Engine 5 motoru üzerine kurulan bu yapımlar, oynanışıyla bilmem ama görselliği ve grafikleriyle ağzımızı açık bırakacak.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi
Unreal Engine 5

Epic Games’in yakın zamanda geliştirip piyasaya sunduğu oyun motoru Unreal Engine 5, günümüzün grafik jargonunu belirlemeye ve değiştirmeye devam ediyor. Öyle ki post-processing efektler, render teknikleri ve gömülü birçok teknik özelliğiyle yeni çıkacak oyunların görselliği adına edinilecek motorlar listesinde başı çekiyor.

Nanite’den fotogrametriye ve Lumen’den gerçekçi aydınlatmalara kadar kalite kokan UE5, önümüzdeki yıllarda çıkacak çoğu yapımın çoktan oyun motoru haline geldi bile… Elbette daha birçok oyun UE5’in gücünü kullanıyor ve belki sıra onlara da gelir…

Önümüzdeki Yıllarda Çıkıp Görselliğiyle Aklımızı Alacak 10 Unreal Engine 5 Yapımı

Yeni The Witcher Yapımı

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077’de yaşanan oyun motoru sıkıntılarından dolayı kendi motoru REDEngine’ı bir kenara koydu, gözünden çoktan çıkardı. Unreal Engine 5 ile yeni bir başlangıç yapmak isteyen ekip, devasa ve buram buram yaşayan bir açık dünya için doğru tercihi belirlemiş gibi görünüyor. Hikayesi hakkında pek bilgi sahibi olmasak da motorun gücünü çevre detaylarında muhakkak hissedeceğiz.

1 2

Mass Effect 5

Mass Effect Andromeda’nın beklenen etkiyi verememesi üzerine rota, tekrardan orijinal Mass Effect hikayesine çevrilmiş durumda. Kırılan kalpler ve çatık kaşlar ise eski karakterlerin yer aldığı, film tadında ara sahnelerin olduğu ve duygu yüklü aksiyonun yaşandığı bir yapımla düzelecek gibi görünüyor. BioWare’ın Frostbite motoruyla ilgili şikayetleri de göz önüne alındığında sahne Unreal Engine 5’e ve yaratacağı nefes kesici uzay manzaralarına kalıyor.

Ark 2

Hayatta kalma co-op denince ilk akla gelenlerden olan Ark: Survival Evolved’ın izinden ilerlemek isteyen Ark 2, oynanış mekanikleri olarak özünde ilk oyuna çok benzeyecek. Peki ya grafikler ve görsellik? Unreal Engine 5 ile karşımıza çıkacak yapım, tarih öncesi dönemi yansıtırken limitleri illa ki zorlayacaktır. Yemyeşil ağaçlar ve yırtıcılığına rağmen dokunup sevmek isteyeceğimiz dinozorlar… Yok mu bir zaman makinesi arkadaşlar?

Layers of Fears

Bloober Team’i hepimiz biliyoruz değil mi? Blair Witch, The Medium ve Layers of Fear yapımlarıyla bilinen güzide korku oyunları stüdyosundan bahsediyorum elbette. Üç sene aradan sonra Layers of Fear serisinin yeni oyununu geliştirecek olan ekip, gerçekçi bir korku deneyimi vermek adına Unreal Engine 5 ile çalışacak. 4K ve yumuşak gölgelerle korkmak istiyorum diyenler buraya!

The Day Before

FNTASTIC’in yakın zamanda tam da Unreal Engine 5’e geçiş yüzünden ertelediği The Day Before, bu hareketiyle beklentileri daha da arttırdı. The Last of Us ve The Division’dan esinlenen hayatta kalma MMO yapım, post-apokaliptik temanın getirisi olan acımasız ve bilinmez mekanlarla dolu olacak.

Firesprite Studios’un Yeni Yapımı

PSVR2 oyunu Horizon: Call of the Mountain’in büyüleyiciliğinden sonra yeni bir anlatı temalı korku macera yapımı geliştiren ekip, Unreal Engine 5’ten destek alacak. Önümüzdeki yıllarda belki görebileceğimiz oyunun VR platformuna çıkıp çıkmayacağı belli olmasa da görselliğinin muazzam olacağını düşünmemek için inanın hiçbir sebebimiz yok!

2 1

Into the Echo

Kitabı kapağına göre yargılamayın derler ama oyunlarda durum pek böyle işlemez haliyle. Etlok Studio’nun geliştirdiği MMORPG türündeki yapım, paylaşılan ekran görüntüleri ve duyuru fragmanı ile çevre detaylarının ne kadar estetik olabileceğini kanıtlamış oldu. Raava ismindeki fantastik bir gezegende geçen Into the Echo hakkında pek bilgi sahibi olmasak da mutlaka gözlenmesi gereken oyunlardan biri haline geldi.

Instinction

Dino Crisis serisinin ruhani devamı olan Instinction, bizi devasa dinozorlarla dolu çeşitli bölgelerde savaşlara itiyor. “Ben savaşçı değilim, sanatçı bir kişiliğim var” diyenlere ise ruhu dinlendiren doğayla iç içe mekanlar sunuyor. Gerçekçi ışıklandırmalar, yüksek çözünürlüklü dokular ve akılcı gölgelendirme kullanımıyla keşke tarih öncesi çağda yaşasaydım diyeceksiniz.

Off The Grid

Cyberpunk temasını bugünlerde distopik durumlar ile görmemiz çok şaşırtıcı bir durum değil. Öte yandan ikisinin bir kompozisyonunun battle-royale türünde yer alması, belki bir kaşımızı yukarı kaldırır. 150 kişilik PvP aksiyonu ve PvE ana hikaye görevleri barındıran yapım, Unreal Engine 5 üzerine kurulu olacak. Kusura bakmayın ama savaşırken arkadaşımın dibine girip alnından akan teri göremeyeceksem niye oynuyorum(!)…

Deadrop

Dr. Disrespect’in geçtiğimiz Aralık ayında kurduğu stüdyo Midnight Society, yakın zamanda dudak uçuklatacak sistem gereksinimlerine sahip oyunu Deadrop hakkında bir demo yayınlamıştı. Unreal Engine 5 ile oldukça gerçekçi görüntülere sahip olan PvP çok oyunculu türündeki yapım, grafik ve fiziklerin adeta gerçek hayattakiyle ayırt edilemeyeceğini vaat ediyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir