GTA V: Expanded and Enhanced’dan Ne Beklemeliyiz?

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Biliyorsunuz ki, geçtiğimiz günlerde Rockstar GTA V: Expanded and Enhanced’ın çıkış tarihini duyurmuş ve böylelikle, GTA V’in yeni nesil sürümünü duyurusundan neredeyse 1 sene sonra tekrardan gündeme sokmuştu.

Rockstar, henüz GTA V’in genişletilmiş ve geliştirilmiş sürümüne eklenecek yeni özelliklerin neler olacağına veya oyunda nelerin değişeceği hakkında çok bir bilgi yayınlamasa da, biz sizlere muhtemelen oyunda değişecek veya eklenecek özelliklerin listesini hazırladık. İyi okumalar dileriz…

Yeni Oyun Motoru

Bu sadece tahmin olarak kalmıyor! Daha önceden bu değişiklik sızdırılmıştı ve bu sızıntıyı sizlerle paylaşmıştık. Belki de, bu özelliklerden gerçekleşmeye en yakın değişiklik – yeni oyun motoru olabilir.

En son GTA Online Güncellemesi ile oyun dosyalarında bulunan ilginç bir dosya olan “rage :: fwuiMessageBase”, daha önce de Red Dead Redemption 2 için de kullanılmıştı. Bu, PlayStation 5 ve Xbox Series X için çıkış yapacak GTA V’in geliştirilmiş sürümünün muhtemelen çok daha modern ve gelişmiş olan RAGE motorunun RDR2 sürümünü kullanacağı anlamına gelebilir.

GTA Take Two

Yeni Özellikler

Elbette GTA V yeni nesle geliyor olmasından dolayı oyunun yeni özellikler ile süslenmesi kaçınılmaz olacaktır. GTA V’in PS4 ve Xbox One sürümüne eklenen FPS modu buna örnek olabilir. Mesela, yakın dövüş tekrardan gözden geçirilebilir. Çünkü tek yumrukla adam öldürmek hiç de zevkli değil bizce.

Daha İyi Grafikler

Bu versiyonun adında “Enhanced”, yani “geliştirilmiş” kelimesi geçiyorsa grafikler mutlaka geliştirilmeli. Zaten yeni oyun motoruna veya yeni nesil konsollara geçilince ister istemez grafikler de geliştiriliyor, değil mi? Ray Tracing ile beraber grafiklerin cilalanması, oyunu biraz daha iyi göstereceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla, Los Santos daha canlı olacak.

gta4remastered 1

Işın İzleme (Ray Tracing)

Olmazsa olmaz! Ray Tracing, neredeyse tüm yeni AAA oyunlara eklenilmeli bir özellik haline geldi. GTA V’i Ray Tracing ile oynamak çok güzel olurdu. Los Santos’un şahane plajlarını, gürültülü şehrini ve sessiz sakin Blaine County’i Ray Tracing ile gezdiğinizi düşünsenize.

Daha Hızlı Yükleme Süreleri

Zaten T0ST ve Rockstar PC için GTA Online yükleme sürelerini kısaltmıştı. Peki ya konsollar? Maalasef ki, konsollar için yükleme sürelerini kısaltacak güncelleme gelmemişti. Ancak hepimiz biliyoruz ki, Xbox Series X|S ve PlayStation 5’in SSD’si oyunun yükleme sürelerini bir hali kısaltacak. Kim bilir, belki de 5 saniyeye GTA V açılan günleri de görürüz…

Cayo Perico

GTA Online: The Cayo Perico Heist güncellemesi ile GTA Online’a eklenen yeni harita Expanded and Enhanced oyuncuları için tamamen serbest bir şekilde gezilebilir hale gelme ihtimali var. Her ne kadar bu, ihtimali düşük bir özellik olsa da, Rockstar bu adayı sadece soygun için limitlemez diye umut ediyoruz.

gta rockstar

Yeni HUD ve Arayüz

GTA V’in eski nesil konsollardan yeni nesil konsollara ve PC’e geçişini hatırlıyorsunuzdur. Gerçekten oyun inanılmaz derecede değişmiş ve en önemlisi oyuna yeni özellikler eklenmişti. Tabii ki oyunun HUD’u, en çok da harita oldukça geliştirilmişti. Her ne kadar HUD hala daha kullanışlı olsa da, Rockstar’ın HUD ve arayüzü tekrardan gözden geçirmesi muhtemel.

Dilerseniz aşağıdaki oynatıcıdan GTA Series Videos’un GTA 5 için grafik karşılaştırması yaptığı videoyu izleyebilirsiniz. Video, GTA V’in Xbox 360, PS3, Xbox One ve PS4 versiyonunu karşılaştırıyor. Aradaki fark büyük! Aynısı GTA V’in PS5 ve Xbox Series X|S versiyonu için de yapılmasını bekliyoruz…

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir