GTA V ve GTA: Online Yeni Oyun Motoruna mı Geçiyor?

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Geçen yıl duyurulduğu gibi, PS5 ve Xbox Series X platformlarına özel (PC için çıkış yapacak mı bilmiyoruz) Expanded and Enhanced (Yani Remastered) sürümü 2021’in ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

GTA: Online Standalone olarak hala çıkış yaptığını görmedik. Rockstar GTA: Online Standalone’ı piyasaya sürmeden önce GTA V Remastered versiyonunun çıkış yapmasını bekliyor olabilir. Yani GTA: Online Standalone 2021 yılının sonunda veya yarısında görebiliriz.

Bildiğiniz üzere de GTA: Online için yeni güncelleme geçtiğimiz ay yayınlandı. Bu güncelleme ile gelen dosyalarda GTA 5 Remastered hakkında ipuçları bulunmaktaydı.

GTA: Online Karakter Aktarımı Geri Geldi (PS5 ve Xbox Series X)

Oyun dosyalarına “CHasCharacterToTransferDecisionPage” adlı yeni bir dosya eklendi. Bu Size karakterinizin aktarılıp aktarılmayacağını soran bir arayüz gibi duruyor. Dosyada “Decision” dan bahsediyor, yani karar. bu da muhtemelen önceki nesil konsollarda olduğu gibi bunun sadece tek seferlik bir transfer olacağı anlamına geliyor. Karakterinizi PS5 veya Xbox Series X’e aktardıktan sonra, PS4 veya Xbox One’ınızda oynamaya devam edebilirsiniz, ancak ilerleme, yeni cihazınıza aktardığınız karakterle paylaşılmaz.

gta v red dead redemption 2

GTA V Remastered RDR 2’nin RAGE Oyun Motorunu Mu Kullanacak?

En son GTA Online Güncellemesi ile oyun dosyalarında bulunan bir başka ilginç bir dosya, Red Dead Redemption 2 için de kullanılan “rage :: fwuiMessageBase” dir. Bu, PlayStation 5 ve Xbox Series X’deki GTA V’nin geliştirilmiş sürümünün muhtemelen çok daha modern ve gelişmiş olan RAGE motorunun RDR2 sürümünü kullanacağı anlamına gelebilir.

GTA V’de kullanılan RDR2 RAGE motorundan ne gibi değişiklikler bekleyebiliriz? GTA 5 Remastered, RDR 2 kadar güzel gözükecek grafikler sunacak. GTA V ayrıca çok daha iyi  optimize edilmiş, daha pürüzsüz hale gelecektir.

Ancak, gerçek mekanik ve oyun değişiklikleri olup olmayacağı da bilinmiyor. Güncellenmiş bir RAGE motoru, güncellenmiş animasyonlarla devrim niteliğinde bir oyun anlamına gelebilir ama beklentinizin olmamasında fayda var.

Bazı kullanıcılar, RDR2 yakın dövüş sisteminin GTA V’e eklenmesinin ne kadar harika olacağından bahsetti ve bunun çok güzel bir ekleme olacağı konusunda hemfikir olabilirim. PS4 ve Xbox One sürümlerinin, Birinci Şahıs Modunun eklenmesiyle bol miktarda yeni animasyon sunduğunu düşünürsek, bir yakın dövüş yükseltmesinin gerçekleşme şansı olabilir.

Oyunun PC’ye ne zaman geleceği daha belli değil ama Rockstar’ın oyunları ilk konsol için piyasa sürdürüp sonra PC’ye dönmesi stratejisinin olduğunu varsayarsak, Remastered sürümünün PC’ye gelme ihtimale çok yüksek. GTA 5’e sahip olan PC oyuncuları bir kaç yenilik için oyunu tekrar alır mı? biraz zor gibi.

[better-ads type=”banner” banner=”7217″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″][/better-ads]

Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzü

RDR 2 RAGE motorunun getirebileceği bir diğer değişiklik, RDR2’de geliştirildiğinden beri kullanıcı arayüzündeki geliştirmelerdir.

Kullanıcı arayüzün güncellenmesi kesinlikle işe yarayabilir. Çünkü, Kullanıcı arayüzü oldukça eski. Zırh, mermi, atıştırmalıklar gibi özelliklere kullanıcı menüden ulaşıyoruz ve bu, eğer çatışmadaysanız sizin stresli olduğunuzu düşünürsek, bu hayli  zor. Buna kolaylık getirilebilir. (RDR 2 gibi)

PS5 ve Xbox Series X sürümlerinin, “uiLandingPage_GoToStoryMode” adlı yeni bir dosyaya rast gelmekteyiz. RDR 2 gibi oyuna giriş yaparken story mod mu yoksa Online’a mı giriş yapılsın diye bir menü sunacağını düşünmekteyiz.

gta

“CStoryModeAvailableDecisionPage” adında yeni bir dosya da bulunmakta. Bu, muhtemelen GTA Online’ın Standalone sürümünün oyuncularının, GTA V’in hikaye modunu oynamak istiyorsanız, satın almayı tercih ettiklerinde alacakları bir mesajı ifade eder. Bunu da Red Dead Online Standalone’da bulunan bir özellik gibi olmasını bekliyoruz.

Rockstar, GTA V ve GTA Online’ın expanded and enhanced sürümleri hakkında yakında daha fazla resmi bilgi yayınlayacağını umuyoruz.

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir