Microsoft’un Arkane Austin’i Kapatmasına Arkane Lyon’dan Tepki Geldi: “Arkamızdan Bıçaklandık”

Microsoft, bugünden itibaren dört stüdyoyu ivedi şekilde kapattı.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Oyun endüstrisini sarsan işten çıkarmalar pekala biraz yavaşlamış olsa da etkisini halen daha hissettirmeye devam ediyor. Geçenlerde Take-Two’da yer alan iki stüdyonun kapanmasının ardından sıra Microsoft’a gelmiş gibi görünüyor. Activision Blizzard ve ZeniMax’teki işten çıkarmalar sonucunda toplamda dört stüdyo kapatıldı.

Bethesda çatısı altında dört stüdyo, işten çıkarmalar nedeniyle kapandı. Redfall‘dan sorumlu Arkane Austin, Hi-Fi Rush‘ın geliştiricisi Tango Gameworks, Mighty Doom yapımcısı Alpha Dog Studios ve Roundhouse Games; “kaynakların ve oyunların yeniden öncelik sırasına getirilmesi nedeniyle kapatıldı.

Microsoft’tan acı reçete

IGN’in eline geçen ve şirket içinde dolaşan bir emaile göre Xbox Game Studios başkanı Matt Booty, bu stüdyolarda çalışan bazı kişilerin diğer stüdyolara transfer edileceğini belirtiyor.

Bu değişiklikler, yüksek etkili oyunlara öncelik verilmesine ve onlarca yıldır beslediğiniz Bethesda’nın gişe rekorları kıran oyun portföyüne ve sevilen dünyalara daha fazla yatırım yapılmasına dayanıyor.

Bu franchise’ları ikiye katlamak ve yenilerini oluşturmak için yatırım yapmak, başarı için en iyi konumdaki fırsatları belirlemek üzere iş geneline bakmamızı gerektiriyor. Unvanların ve kaynakların bu şekilde yeniden önceliklendirilmesi, birkaç ekibin diğerlerine göre yeniden düzenlenmesi ve bazı meslektaşlarımızın bizden ayrılacağı anlamına geliyor.

Matt Booty

Arkane Lyon başkanı Dinga Bakaba, X üzerinden yaptığı bir açıklamada bunun kabul edilemez bir yaptırım olduğunu ve firmaların stüdyoda çalışan insanları koruyup kollaması gerektiğini belirtti.

Bu s**** arkadan bıçaklanması. Lütfen tüm bu konularda dikkatli ve anlayışlı olun ve etkilenen insanların sesine saygı gösterin ve duyulması için yer bırakın; bu onların anlatılacak hikayesi, ifade edilecek duygularıdır.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir