NetEase, Detroit: Become Human Geliştiricisi Quantic Dream’i Satın Aldı

Satın alımla beraber Quantic Dream, NetEase'in ilk Avrupa merkezli stüdyosu oldu.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi
quantic dream netease

Geçtiğimiz Ocak ayında Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın alması, oyun dünyasında büyük değişikliklere yol açmıştı. Böylesine büyük bir oyun firmasının bu denli fiyata satın alınmış olması, diğer oyun stüdyoları ve şirketlerde de bir “satın alma” akımı çıkmasına sebep olmuştu. Xbox’ın konsol dünyasındaki rakibi Sony de bu akıma katılmıştı. Destiny ve Halo oyunlarının geliştiricisi Bungie Studios, daha önce büyük oyun stüdyolarında çalışmış bir ekipten oluşan Haven Studios ve daha fazlası ile oyun dünyasında satın alım akımını devam ettirmişti.

Bu satın alma akımına birkaç ay sonra Çinli oyun devleri de dahil oldu. İlkbahar aylarında Tencent’in ve NetEase’in, Avrupa ve Amerika’da yeni stüdyolar alacağı söylentileri de çıkmaya başlamıştı. Bu söylentilerden biri de NetEase’in, Heavy Rain, Detroit: Become Human ve Beyond: Two Souls gibi anlatı oyunlarının geliştiricisi olan Paris merkezli Quantic Dream’i satın alacağı söylentisiydi. Geçtiğimiz saatlerde ise bu söylenti gerçek oldu.

Çin merkezli internet teknolojisi devi NetEase, şu anda Star Wars: Eclipse üzerinde çalışan Quantic Dream’i “açıklanmayan bir meblağ” karşılığında satın aldı. Paris merkezli stüdyonun satın alım sonrasında bağımsız olarak çalışmaya devam edeceği belirtildi. Bu sayede Quantic Dream, Avrupa merkezli ilk NetEase stüdyosu olacak. Çinli oyun devi, stüdyonun bağımsızlığına karışmazken geliştirilmekte olan oyunları finanse edecek.

Netease Quantic Dream

NetEase’in bu satın alımı Quantic Dream’in stüdyo içerisindeki sorunlarını giderebilir

Son zamanlarda cinsel taciz iddiaları ve çalışanları tarafından şirket ortamının toksik olduğunun belirtilmesi gibi olaylardan nasibini alan Quantic Dream, şirket içerisinde çalışan bulundurmakta zorlanıyordu. Öyle ki çalışanların şirket içerisindeki ortamdan çekindiği ve şirketin iki yılı aşkın süredier halen aktif olan iş ilanlarının bulunması da alınan haberler arasındaydı.

Tüm bunların üzerine Quantic Dream’in, Sony ile olan 3 oyunluk anlaşmasının bitmesi, Quantic Dream’in tamamen satın alınmaya çalışıldığını öne süren söylentilere neden oldu. Daha sonra ise şirket, kendi adını bir adım öne çıkarabilmek için daha geliştirmeye bile başlamadığı Star Wars Eclipse’i duyurdu. En nihayetinde de bu çağrıya kulak veren NetEase oldu.

Satın alımın ardından NetEase CEO’su ve direktörü William Ding;

Quantic Dream ile ortak vizyon, karşılıklı güven ve saygı ile bağlı heyecan verici yeni bir büyüme aşamasına başlamaktan heyecan duyuyoruz. NetEase, Quantic Dream’in tam potansiyelini gerçekleştirmesini destekleme sözümüzü yerine getirmeye devam edecek. Quantic Dream’in vahşi yaratıcılığını ve olağanüstü anlatı odağını NetEase’in güçlü tesisleri, kaynakları ve yürütme yetenekleriyle birleştirerek, dünya çapındaki oyunculara sunduğumuz interaktif eğlence deneyimini yeniden tanımlayabilecek sonsuz olasılıklar olduğuna inanıyoruz.

şeklinde açıklamalar yaptı.

Quantic Dream tarafında ise kurucu ve CEO David Cage şunları ekledi:

Bugün, çeyrek asırlık tam bağımsızlığın ardından stüdyomuz için önemli bir kilometre taşı. NetEase Games, yaratıcı özgürlüğümüze ve benzersiz çeşitlilikteki ekibimizin dürtü ve tutkusuna değer veriyor. Artık, bir grup olarak paylaştığımız, insanlara duygusal düzeyde dokunan önemli başlıklar yaratma vizyonumuzu hızlandırabileceğiz. Oldukça farklılaşmış oyunlarımız var ve en iyisinin henüz Quantic Dream’den gelmediğine gerçekten inanıyorum. Geçmiş yıllarda sermayemizin önemli bir kısmı teklif edilen çalışanlarımızın bu satın alma işleminden tam olarak yararlanacaklarından özellikle gurur duyuyorum. Quantic Dream’i bugünkü başarılı stüdyoya dönüştüren herkesi ödüllendirme konusundaki kararlılığımızın bir kanıtıdır.”

NetEase’in bu satın alımının, Quantic Dream’in mali sorunlarını ve toksik ortamını düzeltip düzeltemeyeceğini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Stüdyonun mali ve psikolojik anlamda toparlanmasının, 2027 gibi uzak bir yılda çıkması beklenen Star Wars: Eclipse’in çıkış tarihini daha erkene çekebilmesi anlamına geldiğini belirtmeliyiz.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir