Nvidia, FPS Arttırmaya Yarayan DLSS Teknolojisini 10 Oyuna Daha Getiriyor

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
4 Dk Okuma Süresi

Nvidia DLSS teknolojisinin Ekim ayı içerisinde 10 oyuna daha geleceğini duyurmuştu. Eklenen bu 10 oyun ile birlikte de teknolojiyi kullanan toplam oyun sayısı 120’ye çıkmış oluyor.

Ekim ayında DLSS teknolojisi eklenen ve eklenecek oyunlar, Back 4 Blood, Baldur’s Gate 3, Chivalry 2, Crysis Remastered Trilogy, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider, Sword and Fairy 7 ve Swords of Legends Online. Ayrıca DLSS teknolojisi yakın zamanda piyasaya çıkan Alan Wake Remastered ve FIST: Forged In Shadow Torch gibi oyunlarda da bulunuyor.

DLSS Teknolojisi Nedir ?

Ekran kartı üreticileri ve oyun geliştiriciler uzunca süredir daha iyi grafikler üzerinde çalışıyor. Yıllardır üzerinde çalışılan bütün teknolojilerin sonucunda Nvidia DLSS teknolojisini piyasaya sundu. Bu teknoloji sayesinde yapay zekayı kullanıyor.

Kabaca bakacak olursak, yapay zeka kullanılarak yoğun, detaylı ve gelişmiş grafiklere sahip oyunlarda FPS yükseltmek için kullanılan Nvidia‘nın RTX tabanlı kenar yumuşatma teknolojisidir. DLSS sayesinde oyuncular yüksek ve stabil kare hızına(FPS) sahip olarak oyunlarını oynayabiliyorlar ve DLSS bulunan oyunlarda yüksek çözünürlükleri ve ayarlarını koruyabiliyorlar.

DLSS Ne Kadar Etkili ?

Back 4 Blood’da DLSS %46 performans artışı sağlıyor. Bu teknoloji neredeyse her Nvidia RTX ekran kartlarına sahip oyuncuların maksimum grafikler ve 4K çözünürlük ile oyunu oynamasını sağlıyor.

nvidia dlss

Henüz erken erişimde olan Baldurs Gate 3 oyuncuları oyunu DLSS ile 4K çözünürlükte oynarken %88 daha fazla performans aldıklarını söylüyorlar. Ayrıca oyun, gelecek yeni güncelleme ve DLSS dahil olmak üzere birçok yenilik ile beraber bu hafta Steam’e geliyor.

15 Ekim tarihinde piyasaya sürülecek olan Crysis Remastered Trilogy geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Crysis Remastered sürümüne benzer olarak DLSS ve Işın İzleme teknolojilerine sahip olacak. Ayrıca oyunun PC sürümü gelişmiş yeni dokular, modeller, aydınlatma ve ortamlar içerecek.

DLSS teknolojisi yakın bir zamanda Rise of the Tomb Raider ve Shadow of the Tomb Raider için de oldukça büyük bir performans artışı sağlayacak. Shadow of the Tomb Raider 2019 yılının başlarında ultra kaliteli gölgelere ve DLSS 1.0 teknolojisine sahipti. 18 Ekim’de ise en son DLSS teknolojisine güncellenecek. Oyunda maksimum ayarlar ve ışın izleme etkinken 4K çözünürlükte iki katından daha yüksek bir performans sağlayacak. Rise of the Tomb Raider’da ise %75’e kadar performans artışı sağlayacak. Bütün Nvidia RTX ekran kartı kullanıcılarının DLSS açık iken 4K’da 60FPS üzerinde oynamalarına olanak sağlayacak.

Chivalry 2 oyuncuları 26 Ekim tarihinde oyuna DLSS yükseltmesi geldiğinde %45 daha performanslı oyun keyfi sürecekler ve Nvidia RTX ekran kartlarında maksimum ayarlar ve 4K çözünürlükte 60FPS üzerini görebilecekler.

21 Ekim’de oyuncularla buluşacak Sword and Fairy 7 hem DLSS teknolojisine hem de ışın izleme teknolojisine sahip olacak. Uzunca zamandır devam eden Çin RPG serisi, TV şovları, sahne oyunları ve diğer oyunlar gibi bir sürü içerik sunuyor. Light Ray Tracing teknolojisi ile oyunun bütün ışın izleme seçenekleri en üst düzeye çıkarılabiliyorken, DLSS sayesinde performans 2 katına çıkacak.

Swords of Legends Online oyuncuları DLSS teknolojisi ve Nvidia RTX ekran kartları sayesinde %60 performans artışını fark edecekler. Ayrıca oyunda yer alan gelişmiş görüntü kalitesini de dikkat çekici olacak.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch şu anda Işın İzleme ve 3X DLSS performans artışı sağlayan Nvidia Reflex teknolojisine sahip. Oyunda bulunan her şey maksimuma çekildiği taktirde oyun muhteşem görünüyor.

Bu ayın başlarında bizlerle buluşan Alan Wake Remastered DLSS teknolojisi sayesinde iki kat daha fazla performans sunuyor. Bu teknoloji 4K çözünürlükte performansı 2 kata kadar hızlandırıyor. Oyuncuların 92 FPS üstü oyun oynamasını sağlıyor.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir