Dünden Bugüne Resident Evil Serisi

Ersel Ay
Ersel Ay
8 Dk Okuma Süresi

Resident Evil yada Japoncada bilinen adıyla Biohazard, Şiniji Mikami ve Tokuro Fujivara tarafıdan oluşturulmuş, Capcoma ait gerilim-korku oyunu serisidir.

Büyük bir hayran kitlesine sahip oyun serisinin günümüze kadar (Yeni oyun Resident Evil Village dahil) irili ufaklı 25 adet oyunu vardır. Bu 25 oyunun bazılarını ana oyunlar bazılarını ise geçiş oyunları oluşturmaktadır. Serinin ilk oyunu ise 1996 senesinde piyasaya çıkan Resident Evil olmuştur.

Aşağıda ise sizlere 25 oyunu değil serinin beğenilen, iz bırakan oyunlarından bahsedeceğiz.

Resident Evil

r.e1 mn2

Capcom tarafından 1996 yılında Ps1 için çıkış yapan Resident Evil, aslında daha önceden piyasaya sürülen Sweet Home’un bir devam oyunu olarak düşünülüyordu. Fakat yapılan temel demonun oldukça beğenilmesi sonucu Resident Evil adında ayrı bir oyun yapılması kararına varıldı ve projenin başına Shinji Mikami getirildi. Oyunun çıkışından sonra ki başarılarından dolayı Sega Saturn ve Pc içinde çıkış yaptı. Ayrıca 2002 yılında ise bir dizi grafik ve seslendirmeler güncellenerek Nintendo Gameboy için tekrardan piyasaya çıkış yaptı.

r.e1 mn1

Hikaye kısmına gelirsek ise Jill Vallentine ve Chris Redfield adında ki iki polisin Raccon şehrinde ki bazı gariplikler üzerine bir malikaneyi ziyaret etmesi ile olaylar başlar. İlerleyen dakikalarda birçok zombi ve farklı yaratıklarla başlayacak olan mücadelemizde, bizleri silahlar olduğu kadar envanterimizde ki eşyalar da koruyor olacak. Aynı zamanda oyunda ki yap-bozlar da oldukça önemli bir yere sahip.

Oyunun yapımcısı Shinji Mikami’nin “Alone in the Dark” serisinden esinlendiği de gözlerden kaçmıyor. Piyasada oldukça tutulan Resident Evil çok sürmeden Residen Evil 2 ile tekrardan çıkış yaptı.

Resident Evil 2

r.e2 mn

İlk oyunundan iki sene sonra (1998) Playstation  için piyasaya çıkan Resident Evil 2, ilk oyunun rüzgarı ile de birlikte yine çok tutuldu, çok sattı. Ayrıca ilk oyunda ki gibi bu projenin yapımcılığına da Shinji Mikami getirilmişdi.

Hikaye olarak ilk oyundan iki ay sonrayı konu alan yapım, malikanede ki yaratık ve zombilere sebep olan T-virüs, “Racon” ismindeki şehre yayılmıştır. Leon Kennedy ve Claire Redfield lanetli şehirden kaçmaya çalışmaları biz oyunculara anlatılmaktadır. Ayrıca oyunda ki mühimmat azlığından dolayı birebir zombilerle savaşmayı mantıksız hale getiriyor, buda gerilimi arttırıyordu. Son olarak ise 2019 yılında oyunun remake versiyonu piyasaya çıkış yaptı.

Resident Evil 3: Nemesis

re3 nemesis mn

Kimilerine göre serinin en iyi oyunu olarak gösterilen Nemesis, o döneme göre yüksek sayılabilecek 3 milyon kopya satış rakamlarına ulaştı. Yapım ikinci oyundan yaklaşık bir sene sonra yani 1999 senesinde çıkış yaptı. Sürüldüğü platform olan PlayStation 1’den sonra Dreamcats, Pc ve GameCube gibi konsollara da çıkış yaptı. Oyunun ismi ise oyun boyunca bizim peşimizde olan mutant Nemesisten geliyor. (Kapak fotoğrafında ki çirkin yaratık.)

Hikaye kısmında ise ikinci oyunda yaşananların hemen sonrasını konu alan yapım iki ana bölüme ayrılıyor. İlk bölümü Resident Evil 2’den yirmi dört saat sonrasını ikinci bölüm ise iki gün sonrasını içeriyor. Tam anlamıyla enfekte olmuş olan Racon şehrinden kurtulmamızı konu alan oyun, serinin ilk iki yapımına göre çok daha fazla aksiyon öğesi bulunduruyordu.

Resident Evil 4

re4 mn

İlk defa üçüncül kişi kameralı oyunlarda omuz üstü kamera kullanımı, quik event gibi yeniliklerle 2005 yılında piyasaya çıkış yapan oyun şu ana kadar 6 milyon kopya sattı. Tam 4 kez yapım aşamasına tekrardan başlanılan serinin altıncı oyunun GameCube’e özel olması planlanıyordu. Fakat daha sonrasında alınan karar ile Ps2 için de çıkış yaptı. Sonra ki süreçte de mobil de dahil olmak üzere birçok farklı platforma taşındı. Özellikle seride bu oyun ile aksiyon kısmına dönme fazlasıyla yaşandı. Ayrıca içerik olarak RPG unsurlarını da bulunduruyordu. Hikaye kısmında ise ABD başkanın kaçırılan kızı Ashley Graham’ı kurtarmamız yer almaktadır.

Resident Evil 5

r.e.5 mn

Seriye bu oyunla başlayanları oldukça tatmin eden fakat serinin fanlarını da aynı şekilde oldukça üzen bir oyun olan Resident Evil 5 2009 senesinde çıkış yaptı. Oyunun fanları üzen kısım ise Resident Evil’in oldukça aksiyon çizgisine kayması olmuştu.  (mermi sıkıntısının olmaması, akıllı zombiler gibi durumlar) Oyunda ki en büyük yenilik ise “motion capture” tekniğinin ilK defa kullanılıyor olmasıydı. Bu teknik daha sonra ki ve günümüzde birçok oyunda kullanıldı, kullanılmaya da devam ediliyor.

Hikaye kısmında ise Afrika’da ki Kijuju bölgesinde ki terörist faaliyetlerini araştırmak için gönderilen Chris Redfield ve Sheva Alomar’ın hikayesi, biz oyunculara aktarılıyor.

Resdident Evil 6

r.e6 mn

Serinin 9. oyunu 2012’de konsollar 2013’de ise Pc için çıkış yaptı. Geliştirici ekibin başında Resident Evil 4’den tanıdığımız Hiroyuki Kobayaski bulunuyordu. Geliştirici ekibi tam 600 kişiden oluşuyordu ki bu o güne kadar bir Capcom oyununda çalışan en fazla kişi sayısıydı. Capcom tarafından “survival horror” olarak tanıtılan oyun çıkış yaptığı gün aslında pekte öyle olmadığını kanıtladı. Oyun içinde yok denilecek kadar korku öğesi bulunmasıyla birlikte olabildiğince aksiyon kısmına odaklanılmıştı. Bu durum ise birçok oyun severin hiçte hoşuna gitmemişti. Tüm bu eleştirilere rağmen Resident Evil 6 o güne kadar Capcom’un en çok kopya sattığı ikinci oyunu oldu. (6 milyon.)

Hikaye kısmının ise tam bir arapsaçı olduğu söylenebilir. Ana hikaye üzerinden dört farklı karakterin başından geçen olayları anlatılmaya çalışılsada bu ana hikayenin bütünlüğünü bozmuştu. Büyük metropollere yayılan T-Virus üzerinde yaptığımız çalışmaların anlatıldığı oyun belki de serinin en kötü oyunlarından biri olabilir.

Peki biz bu oyunu neden listemizde yer verdik? Sebebi tam olarak şu: Bu oyun serinin tekrardan kendini bulması yani korku odaklı oyunlara dönmesine sebep oldu. Kendisinden sonra gelen Residen Evil Revelations 2 ve Resident Evil 7 ana konusu olan korku temasına geri döndü. Önümüzdeki birkaç gün sonra çıkacak olan Resident Evil Village’in bir aksiyon oyunu değil de bir korku oyunu olmasının en büyük nedenlerindendir kendileri.

Resident Evil 7

r.e 7 mn

2017’de Pc ve konsollara aynı anda çıkış yapan, serinin ilk fps kamerasına sahip oyunu, oyun severler tarafından oldukça beğenildi. Ayrıca serinin en iyi çıkış yapan üçüncü oyunu oldu. Genel olarak ise inceleme kuruluşlarından %80 ve üstü puan aldı.

Oyun hikayesi ise genel olarak Ethan’ın üç yıldır haber alamadığı karısı Mia’yı aramak için geldiği Baker çiftliğinde geçmekte. Önceki oyunlar gibi hikayede ilerlemek için bazı bulmacaları çözüp ailenin fertlerinden kaçmanız gerekiyor. Ayrıca yapım RE Engine isimli oyun motoruyla geliştirildi.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Merhaba, öncelikle adım Ersel, 21 yaşındayım. Şu anda Dil ve Konuşma Terapisi öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli oyun dünyasındayım. Daha çok aksiyon bazlı story modlu oyunlar oynuyorum. Burada size duygu, düşünce ve tecrübelerimi aktarmak istiyorum.Umarım yazılarım hoşunuza gider. Sağlıcakla kalın efendim. :)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir