Ubisoft Yakın Zamanda Satın Alım Furyasına Katılabilir

Yeni rapora göre, Blacksotne Inc ve KKR & Co gibi büyük şirketlerin Ubisoft ile ilgilenmesi, şirketin hisse değerlerini arttırdı.

Ahmet Açıkgöz
Ahmet Açıkgöz
2 Dk Okuma Süresi

Oyun sektörüne adını Far Cry ve Assassin’s Creed gibi oyun serileri ile duyuran Fransız geliştirici ve yayıncı Ubisoft, sektörde son zamanlarında çok sık duyduğumuz satın alım haberlerine bir yenisi de Ubisoft’tan gelebilir.

Oyun sektörü son zamanlarda bir çok satın alım haberine şahitlik etti. Başta Microsoft’un Bethesda, Activision Blizzard satın alımı, sonrasında ise Sony’nin Bungie hamlesi derken, şimdi de Ubisoft’un satın alınacağı ile ilgili yeni haberler ortaya çıktı.

Ubisoft’u satın almak ile ilgilenen firmalar Microsoft veya Sony değil

Oyun sektöründe her ne kadar büyük bir yerleri olsa da Ubisoft’u satın almak isteyen firmalar arasında ne Microsoft nede Sony bulunuyor. Bloomberg raporlarına göre Fransız stüdyoyu satın almak ile ilgilenen firmalar arasında Blackstone Inc. ve KKR & Co. dahil olmak üzere birçok özel sermaye şirketi bulunuyor. Bu firmaların oyun sektörü ile her hangi bir ilgisi bulunmuyor, ancak sektörün son yıllarda yakaladığı hızlı büyümeyi dikkate alırsak sektör dışından firmaların da iştahlarını kabartıyor.

Şu an için kesin bir satın alım söz konusu değil, ayrıca potansiyel alıcalar da stüdyo ile her hangi bir müzakereye girmiş değiller.

Ubisoft

Satın alım haberleri şirket hisselerini %11 oranında arttırdı

Başta Blackstone Inc ve KKR & Co olmak üzere bir çok şirketin Ubisoft ile ilgilendiği haberinin çıkması ile şirket hisseleri %11 oranında artış gösterdi. 2021 yılında oyun sektöründe satın alım faaliyetleri için 85 milyar dolar harcandı ve bu sektör için rekor bir sayı, bu içinde bulunduğumuz 2022 yılında ise harcamaların 150 milyar doları bulması bekleniyor.

Son olarak geçtiğimiz Şubat ayında şirket CEO’su Yves Guillemot, stüdyonun bağımsız kalabileceğine inanıyor ancak şirketi satın almak için gelecek teklifleri şirket ve hissedarların çıkarlarını da gözeterek gözden geçireceklerini açıklamıştı. Bu durumda da Fransız stüdyonun her hangi bir firma tarafından satın alındığına dair haberleri yakın zamanda görebilmemiz muhtemel.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir