Valve CEO’su Gaben Xbox Game Pass’i Steam’e Getirmek İstiyor

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Valve’ın popüler dijital oyun satış platformu Steam, 50.000’den fazla oyuna ev sahipliği yapması ve platform hizmetinin kalitesi nedeniyle dünya çapında tüm PC oyuncularının gözdesi olmaya devam ediyor. Büyük-küçük çaptaki çoğu oyun, platformun bu ünü sayesinde kendi oyunlarını eğer PC’ye çıkarmayı planlıyorlarsa bu platforma çıkarmaya özen gösteriyor, bu da dolayısıyla platformun devasa bir oyun kataloğuna sahip olması anlamına geliyor ve öyle görünüyor ki Valve, Xbox ile bu katalog üzerinden işbirliği yapmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta, PC Gamer’dan Wes Fenlon ile röportaj yapan Valve’ın kurucusu Gabe Logan Newell, Xbox’ın PC Game Pass servisini kendi platformuna getirmesine yardım etmeye istekli olduğunu söyledi. Newell, “Şu anda bir abonelik hizmeti oluşturmanın kendimizin yapması gerektiği bir şey olduğunu düşünmüyorum” dedi ve “Ancak müşterileri için bu açıkça popüler bir seçenek ve bunu Steam’e getirmek için onlarla çalışmaktan çok mutlu oluruz.” şeklinde açıklamalarına devam etti. 

Şu anda PC’deki Game Pass abonelerinin oyun kitaplıklarına erişmek için Game Pass uygulamasını kullanmaları gerekiyor, ancak Valve CEO’su Gabe Newell, abonelik hizmetinin Steam’e gelmesini engelleyen bir durum olmadığını belirtti. Newell ayrıca, Valve’in Game Pass tarzı kendi abonelik hizmetini oluşturmakla ilgilenmediklerini de öne sürdü.

Xbox CEO’su Phil Spencer ise geçtiğimiz Cuma günü avuç içi oyun bilgisayarı Steam Deck hakkında olumlu yorumlarda bulundu ve Newell, Xbox firması ile görüştüğünü belirtti. Yani iki şirket arası ilişkiler şu anda olumlu yönde ilerlemeye devam ediyor. Bu da anlaşmanın gerçekleşebileceğine dair yakılan yeşil ışıklardan bir tanesi elbette.

Xbox’ın birçok markaya ev sahipliği yapan Activision Blizzard’ı satın almasının ardından tüm bu oyunları Microsoft Store’a getirmek yerine PC için Xbox Game Pass‘i zaten halihazırda kataloğunda bulunduran Steam’e götürmesi, iki şirketin de olumlu anlamda etkileneceği bir anlaşma olabilir. Bu gibi (özellikle EA Play) oyun aboneliklerinin Steam’e daha önceden geldiğini biliyoruz. EA’in oyun abonelik hizmeti olan EA Play, Steam’e 2020’de eklendi. Ancak Game Pass muhtemelen daha zor olacaktır. Hizmet şu anda geliştiricilerin Steam’de yayınladıklarından farklı oyunların sürümlerini sunuyor, bu nedenle Game Pass oyunlarına özgü sorunların sık sık ortaya çıktığını görüyoruz.

Steam Deck Valve

Xbox-Valve anlaşması İle Xbox Game Pass, Steam Deck Satışlarını Olumlu Yönde Etkileyebilir

Ayrıca bu tarz bir hizmetin Steam Deck satışlarını arttırabileceğini söylemekte de fayda var. Zira Steam Deck, Valve’ın Linux tabanlı SteamOS yazılımının en son sürümünü çalıştırabilir ve oyuncuların Steam oyun kitaplıklarına ve platformun tüm özelliklerine kolayca erişmelerini sağlayabilir. 

Bununla birlikte, Steam Deck ayrıca herhangi bir yazılım yükleme veya herhangi bir donanıma bağlanma yeteneğine sahip açık bir bilgisayar. Bu durum da oyuncuların teorik olarak Microsoft Store ve Xbox Game Pass gibi diğer şirketlerin oyun mağazalarına erişebileceği anlamına geliyor.

Xbox çatısı altında bulunan Bethesda’nın kendi oyun platformu olan Bethesda Launcher’ı da geçtiğimiz günlerde kapatacağını açıklaması ve tüm oyunlarını Steam’e aktarması, PC Game Pass’e gelecek olan Bethesda oyunlarının aynı zamanda Steam üzerinde de olması anlamına geliyor. Yani eğer bu ikili anlaşmaya varırsa Xbox, PC Game Pass’e eklemek istediği oyunları daha rahat seçebilir. Çünkü Steam, eklemek istedikleri tüm oyunlara ev sahipliği yapan bir platform.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir