Windows 10 ile Windows 11 Birkaç Oyunda Karşılaştırıldı

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz günlerde Microsoft yeni nesil Windows’u tanıtmıştı. Bu tanıtımda şirket Windows 11’in oyun için daha uygun olduğunu iddia etmişti. Kullanıcılar bu iddianın gerçek olup olmadığını merak ediyordu. Bir Youtube kanalı sayesinde karşılaştırma yapabiliyoruz.

Steam verilerine bakıldığında kullanıcılar arasında en çok kullanılan işletim sistemi Windows 10. Yakın zamanda bu veriler değişiklik gösterebilir bunun en büyük nedeni ise Windows 11’in ücretsiz yükseltme imkanı sunması.

Oyunlar Windows 11’de Windows 10’dan Daha Mı İyi Çalışıyor ?

Bu sorunun cevabını Youtube’da Tester Gaming isimli kanal sayesinde alabiliyoruz. Windows 11’in erken erişim sürümlerinden birisi ile Windows 10 karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma 11 oyun içeriyor. Forza Horizon 4, Battlefield VAssassin’s Creed: ValhallaHitman 3Red Dead Redemption 2Death StrandingCyberpunk 2077Microsoft Flight SimulatorMafia: Definitive EditionHorizon Zero Dawn ve The Witcher 3.

Testte ilk göze çarpan unsur oyun performansında pek fark bulunmaması. Test edilen bütün oyunlar Windows 10 yada Windows 11’de çalışıp çalışılmadığına bakılmaksızın benzer performansları verdiler. Peki testler nasıl bir sistemde yapıldı? Test sisteminde 3.7 GHz hızında Intel i9 10900K işlemci, GeForce RTX 2080 8gb VRAM grafik kartı, 32gb ram ve iki adet 1 TB Samsung 970 EVO M.2 2280 SSD bulunuyor. Daha düşük donanıma sahip sistemlerde tabii ki de performans farkı daha da yüksek olabilir, ancak henüz bunu doğrulayan bir test bulunmuyor.

Sizde kendi sisteminizde testler yapmak istiyorsanız Windows 11 resmi güncellemesini beklemek zorunda değilsiniz. Windows 11 Insider Preview build 22000.51 sürümünü internet üzerinden indirip deneyebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image