World of Warcraft, Activision Davasında Adı Geçen Bir Tasarımcıya Ait Referansları Temizliyor

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Kaliforniya Adil İstihdam ve Barınma Bakanlığı’nın Activision Blizzard’ı cinsel taciz ve zobalık olaylarından dolayı dava etmesinin ardından binlerce çalışan, şirket yönetimine karşı bir dilekçe imzalayarak yürüyüşe geçeceklerini duyurmuştu.

Bu salı günü ise Blizzard’ın World of Warcraft geliştirici ekibi, oyun üzerinde çalışanların duygularını temsil ettiğini söyleyen Twitter üzerinden bir mesaj yayınladı. Mesaj, WoW ekibinin insanları korumak ve onları tehdit edenleri sorumlu tutmak için ek çalışmanın yanında oyundan “uygun olmayan referansları” kaldırmak için herkesin harekete geçeceğini anlatıyor.

World of Warcraft’da neler değişti?

WoWHead tarafından yapılan detaylandırmaya göre ise bu referanslar, eski bir WoW tasarımcısı olan Alex Afrasiabi’yi işaret ediyor. Afrasiabi, dava dosyasında “çok az veya hiç yankı uyandırmayan bariz cinsel taciz” suçlamaları altında sıkça geçen bir isimdi. Bunun yanında sözü geçen tasarımcının 16 yaşındaki bir kıza fiziksel taciz uygulamasının da dosyalarda olması oldukça dikkat çekici bir durum. Öyle ki onun adına oyuna eklenen karakterler, eşyalar, silahlar ve görevler de popüler MMO oyununda yeniden isimlendirilecek. Bu değişiklikler hem klasik oyunu hem de Shadowlands eklenti paketini içerecek.

World of Warcraft

Bu vakte kadar oyundaki yapılan değişiklikler ise şu şekilde:

  • Fras Siabi’nin Baltası artık Grimm’s Cigar Cutter oldu.
  • Stratholme’daki tüm Fras Siabi referansları artık Ezra Grimm’e yöneldi.
  • Tüm Furor eşyaları yeniden isimlendirildi ve Autographed Picture of Foror ve Tigule artık Jeff Kaplan’a ithafen sadece Tigule içerecek.
  • Stormwind’deki Field Marshal Afrasiabi, Field Marshal Stonebridge ile değiştirildi.
  • Wyrmrest Temple’daki Lord Afrastrasz artık Lord Devrestrasz oldu.
  • Eversong Woods’daki Pathstalker Kariel artık Pathstalker Avokor oldu.
  • Shard of Afrasa artık Shard of the Splithooves oldu.

Activision Blizzard çalışanları ise bugün hem fiziksel hem de dijital (#ActiBlizzWalkout hashtag ile) olarak bir yürüyüş düzenlemeyi planlıyorlar. Şirketin eski CEO’su Bobby Kotivk ise salı günkü dava ve içeriğine cevap vererek şirketin ilk reaksiyonu için özür diledi. Oyuncular ise bu mesajı bir PR klişesi olarak gördüklerini ve oyundaki birkaç eşyayı silmekten daha iyi bir aksiyon alabileceklerini biliyor ve bekliyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir