Activision Blizzard Cinsel Taciz Davasını Kaybetti, Tazminata Mahkum Oldu

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Call of Duty, World of Warcraft ve Candy Crush gibi yapımları ile tanıdığımız Activision Blizzard, Kaliforniya’da bir hukuk davası ile karşı karşıya kalmıştı. Bu davanın nedenini ise cinsiyet ayrımcılığı, cinsel taciz ve eyalette uygulanan eşit ücret yasasında var olan olası ihlaller oluşturuyordu.

Şirkete açılan dava özellikle sektörde yaşanan olayları göz önüne sermeyi başarmıştı. Açılan dava için atılan ilk somut adımları ise geçtiğimiz Ekim ayında şirketten 20 kişinin kovulması ile görmüştük. Şimdi ise dava tamamen sonuçlandı ve Activision Blizzard’ın davayı kaybettiğini resmi olarak öğrendik.

Activision Blizzard 18 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

ABD Bölge Yargıcı Dale Fischer, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu ile beraber Activision Blizzard’ın 18 milyon dolar gibi bir yardım anlaşmasını ödeyeceğini onayladı. Bu anlaşma ise Activison Blizzard’ın 27 Eylül 2021 tarihinde Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu ile anlaşmasının ardından aylar sonra gerçeğe döküldü.

Uzlaşma duruşması sırasında, California Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH) adına yer alan bir avukat, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC)’nun anlaşmayı sürdürmesinin gerekçesi olarak eyaletlerin kendi yargı yetkisi haklarını ihlal ettiğini savundu. EEOC’nin müdahalesinin normal yasal süreç içerisinde olmadığını, Activision Blizzard’ın ihlalinin korkunçluğundan yararlanılarak yapıldığını belirtti.

activision blizzard

Devlet Daha Fazla Tazminat Alabilirdi

Washington Post’un haberine göre anlaşma, Activision Blizzard’a karşı yasal işlem yürüten DFEH’nin daha fazla parasal tazminat talep etmesini engelleyebilir. Bu durum anlaşmanın hem DFEH davası hem de şirketin cinsel taciz mağdurları için bir kayıp olabileceği anlamına geliyor. Tarihte bulunan davalara bakıldığında devlet kurumlarının EEOC’den daha agresif olduğunu kanıtlar nitelikte.

DFEH, Call of Duty yayıncısına karşı kendi davasını hala daha sürdürüyor. Ancak EEOC anlaşmasının Activision Blizzard’ın cinsel taciz iddialarını anlaşma talebinde bulunan insanların dosyalarından kaldırmasına izin veren ve DFEH davasını engelleyen bir madde içerdiği iddia edildi. EEOC’nin 24 Mart’ta sunduğu belgelere göre bu iddiayı tamamen reddettiğini açıkladı. Anlaşmanın aynı zamanda yayıncının sahipsiz fonları kendi kadın yardım fonları için kullanmasına da izin verdiğini belirtti.

DFEH ise, Activision Blizzard’ın ödeyeceği miktarın bir kısmının şirkete geri dönebileceği konusunda tedirgin olduğunu söylüyor. Şirkete açılan ilk ve gerçek dava ise DFEH tarafından geçtiğimiz Ekim ayında ileri bir tarihe ertelendi. Son açıklanan bilgilere göre ise DFEH davası 27 Şubat 2023 tarihinde görülecek.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir