Call Of Duty’nin Güncellenen Anti-Hile Sistemi Hilecileri Gafil Avlayacak

TeamRicochet'in Call of Duty'e getirdiği anti-hile sistemi 54.000 oyuncu banladı.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Activision’un en popüler serisi olan Call of Duty, 2018 yılına kadar oyunlarında bir hikayeye yer vermeye devam ederken Black Ops 4’ün çıkışıyla beraber oyunların online kısmına ağırlık vermeye başladı. Online ağırlıklı bir Call of Duty her ne kadar ilk başta kulağa cazip gelse de son 3 ayda Activision’a 60 milyondan fazla oyuncu kaybetmesine engel olamadı. Ayrıca şirketin hikayeli oyunlarda olmayıp da online oyunlarda karşılaşabileceği bir büyük sorun daha var; hileciler.

Vanguard içerisinde bulunan ve oyuncuların çokça şikayet ettiği bir durum olan hileciler için Activision, hali hazırda Warzone’da kullanılan anti-hile sistemini Vanguard’a da entegre etti. Hatırlayacağınız üzere şirket, geçtiğimiz yılın sonlarında bu Ricochet isimli anti-hile sistemini tanıtmıştı. Ayrıca sürekli olarak da sistemi güncellenmeye devam ediyor.

Bu anti-hile sistemine yeni gelecek güncelleme ise çok ilgi çekici. TeamRicochet’in “Cloaking” adını verdiği bu sistem, oyun içerisinde hile yaptığı tespit edilen bir oyuncunun maç içerisinde diğer rakip oyuncuları görememesini sağlıyor. Hatta kendilerine gelen mermileri ve diğer oyunculardan gelen sesleri bile algılayamayacaklar. Ancak (işin komik tarafı) diğer oyuncular, hile yapan oyuncuyu işaretlenmiş bir şekilde görebilecekler. Oyuncular görülmedikleri ve duyulmadıkları için hilecilerle nasıl alay edecekleri kendi tercihlerine kalıyor.

call of duty teamricochet

TeamRicochet’in Call of Duty’e getirdiği anti-hile sistemi 54.000 oyuncu banladı

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Call of Duty’nin Twitter hesabından, oyundan en son yaklaşık 90.000 kişinin banlanmasından bu yana, TeamRicochet’in de 54.000’den fazla oyuncuyu banladığı paylaşıldı. Activision bu yasaklamalar hakkında; “tüm yasakları olduğu gibi duyurmasak da, bunların hem günlük hem de dalgalar halinde gerçekleştiğini biliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Activision blogdaki yazısında; “Elbette, hileyle mücadelede yaptığımız her ilerleme sonrası hilecilerin de bu güncellemeleri atlatmak için çalıştığını anlıyoruz. Bu nedenle, oyuncuları oyun içi raporlama araçlarını kullanmaya devam etmeye teşvik ediyoruz. Oyun içerisinde hileci görürseniz ihbar edin. Bu bilgiler, haksız oyuna karşı mücadelede yeni güncellemeler yapmak için paha biçilmez.” şeklindeki açıklamalarıyla tüm Call of Duty oyuncularını bu sisteme destek olmaya davet etti.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir