Hollow Knight’ın Adeta Kopyası! – 2D Metroidvania Deviator Duyuruldu

Deviator ilk duyurulduğunda Hollow Knight'a benzerliğiyle dikkat çekti.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Bugüne kadar birçok metroidvania türünde oyun gördük ve elbette bu yapımlar bilinen ve kült haline gelmiş oyunlardan ilham alıyor. Hollow Knight ile başlayan bu akımla birlikte artık geliştirilmekte olan birçok indie yapım da bu türe uyarlanmaya çalışıyor.

Elbette konu Çin olunca ortada bulunan birçok fikrin başka şekilde kendilerince uyarlandığını görüyoruz. Özünde bir side-scrolling metroidvania türünde olan Deviator da duyurulduğundan itibaren Hollow Knight’a olan benzerliğiyle öne çıkıyor.

Deviator nedir, ne değildir?

Gami Studios tarafından geliştirilmekte olan Deviator, elle çizilmiş 2D görsellere sahip metroidvania türünde bir yapım olarak duyuruldu. Parry mekaniğini yoğun şekilde merkeze oturtan oyunun ana karakteri ise The Thing’i andırıyor. Tabii kendince farklılıkları var ama renk seçimi, kulaklar ve karakterin genel duruşu oldukça benzer.

Parry ve karşı ataklar başarılı oldukça karakter momentum kazanabiliyor. Momentum belirli bir seviyeyi geçtiği andan çeşitli özellikler kazanıp oyun deneyimi daha dinamik hale gelebiliyor ki bunu bir nevi “beast mode” gibi düşünebilirsiniz.

Bunun dışında mekanikler de Hollow Knight’a oldukça benziyor. Bu noktada Deviator’un birebir kopya olduğunu söylemek istemiyorum ama yürümek, koşmak ve dashing adeta Hollow Knight oynuyormuş gibi hissettiriyor. Karakterin gittiği mekanlar da ürkünçlüğü ve loş renkleriyle Greenpath, Deepnest ve Fog Canyon’u andırıyor.

Oyunun bir demo sürümü 1 Şubat tarihinde Steam’de yer alacak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir