EA’in Geliştirdiği 6 Yarış Oyunu Hakkında Yeni Bilgiler

EA'in yakın gelecekte bizlerle buluşturmayı planladığı yarış oyunları hakkında yeni bilgiler geldi.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
7 Dk Okuma Süresi

Electronic Arts, geçtiğimiz günlerde her sene olduğu gibi mali raporlarını yayınladı. Yayınlanan bu rapor ile birlikte çıkış yapması beklenen 6 oyun ve daha isimleri açıklanmamış; büyük bir IP, partner oyun, remake oyun ve spor oyunu ile birlikte toplam 10 oyunun çıkış dönemi belli olmuştu. Özellikle EA’in son dönemlerde yarış oyunlarıan büyük bir ilgisi var.

Şirketin bu ilgisi doğrultusunda ise resmi olarak açıklanan ve sızıntılarını gördüğümüz geliştirme aşamasında olan 6 adet yarış oyunu bulunuyor. Bu oyunlar sırası ile şirketin mali raporlarında resmiyet kazanan yeni Need For Speed oyunu, Reddit kullanıcısı tarafından oynanış fragmanı sızdırılan yeni mobil Need For Speed oyunu, her yıl çıkış yapmaya devam eden ve bu yaz aylarında bizlerle buluşacak olan F1 22, önümüzde ki yıl çıkış yapacak olan F1 23, Project Cars 4 ve World Rally Championship.

Gerek resmi açıklamalar olsun gerekse sızıntılar sayesinde bu oyunlar hakkında elde ettiğimiz birçok bilgi bulunuyor. Dilerseniz sızıntıları ile ünlü olan gazeteci Tom Handerson’un EA tarafından geliştirilen 6 yarış oyunu için kaleme aldığı yeni bilgilere beraber bakalım.

Adı Henüz Açıklanmayan Yeni Need For Speed Oyunu

Serinin hayranları tarafından uzun süredir beklenen yeni Need For Speed oyununun geliştirilme süreci, Criterion Games’in Battlefield 2024’ün geliştirilmesine yardımcı olabilmesi için 2021 yılında durdurulmuştu. Ancak oyunun geliştirilme sürecine F1, Dirt ve GRID ile tanınan Codemasters’ın yan stüdyosu Codemasters Cheshire ile beraber devam edilmeye başlandı.

Haritası ve oyunun geçeceği şehir, anime öğeleri içeceği gibi detaylar yüzünden son zamanlarda oldukça fazla gündem olmayı başarmıştı. Ayrıca Codemasters Cheshire gelecek yıllarda göreceğimiz yeni Need For Speed oyunlarının geliştirilmesinde de büyük rol oynayacak. EA tarafından yayınlanan raporlara göre oyun, bu yılın kış aylarında bizlerle buluşacak.

Tencent Ortaklığında Geliştirilen Yeni Need For Speed Mobil Oyunu

Geçtiğimiz gün Çinli geliştirici Tencent tarafından ortaklığında geliştirildiği bilinen yeni Need For Speed Mobile oyunundan oynanış videosu sızdı. Oyun hakkında sızan görüntülere baktığımızda oyunun Ghost Games tarafından geliştirilen Need for Speed: Heat’te bulunan haritanın biraz değiştirilmiş bir versiyonunda geçeceğini görüyoruz. Oyunda oldukça kısıtlı araç seçeneği bulunacağını da bu video sayesinde öğrenmiş olduk.

Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılarak geliştirilen oyunda herhangi bir hikaye bulunmayacak. Ancak daha önce piyasaya çıkan mobil Need For Speed oyunun tam zıttı olarak açık dünya bulunacak. Oyuncular bu açık dünyada diledikleri gibi gezebilecek ve diğer yarışçılar ile beraber istedikleri zaman yarışabilecekler. Oyun mikro ödeme sistemini benimseyecek.

Yaz Aylarında Çıkış Yapacak Olan F1 22 ve Gelecek Sene Bizlerle Buluşacak Olan F1 23

F1 serisinin son oyunu olacak olan F1 22 bu yaz aylarında biz oyuncularla buluşacak. Ancak bu oyun EA’in Codemasters’ı satın alması sebebiyle, EA Sports çatısı altında çıkan ilk F1 oyunu olarak tarihe geçecek. Temmuz ayında bizlerle buluşacak olan oyun VR ve çapraz platform desteği, yepyeni süper arabalar gibi yeniliklere bizlere sunacak.

Resmi olarak açıklanmasa da F1 23’ün geliştirme sürecine kısa bir süre önce başlandı. Geliştirilme süreci hız kesmeden devam eden oyun, yalnızca yeni nesil odaklı olacak ve eski nesil konsollar için çıkış yapmayacak. Ayrıca Tom Handerson’un kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre F1 23’te EA oyun motoru değişikliğine gidecek. Son olarak oyuna F1 WORLD ve F1 LIFE adında iki yeni mod eklenecek.

Henüz Resmiyete Kavuşmayan Project Cars 4

Evet EA tarafından resmi olarak onaylanmayan bir oyun daha. Oyun henüz resmi olarak duyurulmamış olsa da Slightly Mad Studios’un eski CEO’su Ian Bell, Project Cars 4’ün geliştirme aşamasında olduğuna dair bir sızıntı paylaştı. Maalesf ki Bell’in paylaştığı Tweet şuan erişilebilir durumda değil.

Ian Bell tarafından paylaşılan Tweet oyun hakkında çok fazla bilgi bizlere sunmuyor. Tom Handerson’un kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre proje olması gerekn en iyi şekilde geliştirilmeye devam ediyor. Yalnızca yeni konsollar ve PC platformları için çıkış yapacak oyunun resmi adı Project Cars 4 olacak.

Seri köklerine geri dönerek hardcore bir simülatör yarış oyunu olacak. Oyunun platformlar için çıkış yapacağı ve çıkış yapacağı tarih ise şuanlık net değil. Ancak Project Cars 4 için öngörülen çıkış tarihi 2024.

Dirt Rally Serisinin İptal Edilmesine Sebep Olan World Rally Championship

Sızıntıları ile ünlü olan gazeteci Tom Handerson tarafından kaleme alınan bir habere göre, Dirt Rally serisi World Rally Championship oyunları geliştirilmek üzere iptal edildi. Bu yeni oyun hakkında henüz resmi bir bilgi elimizde yok. Ancak Tom Handerson’un kaynakları sayesinde elde edilen bilgilere göre WRC anlaşması sayesinde 2023 – 2027 yılları arasında konsol ve PC platformları için yıllık oyunlar görebiliriz.

Aynı zamanda 2023 – 2027 yılları arasında arasında piyasaya sürülmesi planlanan mobil World Rally Championship oyunu için planlar yapılmaya başlandı. Oyunlar Unreal Engine oyun motoru kullanılarak geliştirilecek. Son olarak EA tarafından yayınlanan raporlara göre oyun, 2023 yılının Mart ayında bizlerle buluşacak.

GRID ve Burnout Serileri Sessizliğini Korumaya Devam Ediyor

Tom Handerson’un kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre GRID ve Burnout serileri için yeni bir oyun şuanlık geliştirme aşamasında değil. GRID Legends’da yaşanan hayal kırıklığının ardından seri bir süre daha sessizliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Burnout serisinde gelecek olursak ise, EA’in bir sonraki yarış oyunu olarak karşımıza çıkması muhtemel. Ancak çok geniş bir içerik sunan oyun serisi için şuanlık yeni bir oyun geliştirme aşamasında değil. EA’in seriyi revize ederek farklı bir kişiliğe çevirmesi olası.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir