PlayStation Kullanıcılarının Büyük Bir Kısmı, Activision Oyunları Game Pass’e Gelirse Üyelik Almayı Düşünüyor

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Xbox’ın sahibi Microsoft, oyun dünyasının devlerinden biri olan Activision-Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alalı yaklaşık 3 ay gibi bir süre geçti. Bu satın alım sonrasında büyük oyun firmalarının Agar.io usulü küçük olanları satın alma furyasının başladığına şahit olduk.

Bunlara Sony’nin, Halo ve Destiny geliştiricisi Bungie’i satın almasını, Take-Two’nun mobil oyun devi Zynga’yı satın almasını veya NetEase’in, Star Wars Eclipse geliştiricisi Quantic Dream’i satın almasını sayabiliriz. Hatta Netflix bile kendi oyun platformunu geliştirmek adına Stranger Things oyunlarının geliştiricisini satın aldı.

PlayStation kullanıcılarının büyük bir kısmı, Activision oyunları Game Pass’e gelirse üyelik almayı düşünüyor

Tüm bu satın alımları bir yana bırakırsak asıl soru şu: Oyuncuların ne kadarı Activision ürünlerinin Xbox Game Pass’e gelmesi sonucunda Game Pass’i satın almayı düşünüyor?

Bu sorunun cevabı için araştırma yapan Birleşik Krallık merkezli anket ve araştırma sitesi YouGov, Ocak ayında 1.200’ü ABD’den ve 1.200’ü İngiltere’den olmak üzere toplam 2400 kişi ile çevrimiçi bir anket çalışması yaptı. Araştırmalar sonucunda ise ABD PlayStation ve Nintendo oyuncularının %46’sının Activision oyunları eklenirse Xbox Game Pass’i satın almayı düşünecekleri sonucunu elde etti. 

Diğer yandan ankette; Birleşik Krallık’taki Xbox oyuncularının %48’i, PlayStation kullanıcılarının %29’unun, Nintendo ve PC oyuncularının %26’sının ve akıllı telefon oyuncularının %20’sinin Game Pass’e Activision oyunlarının dahil edilmesi sonucunda ileride abone olmayı düşünecekleri belirtildi.

Ayrıca YouGov’un araştırmasına göre; ABD’li oyuncuların %19’unun ve İngiltere’deki oyuncuların %11’inin, diğer Activision oyunlarına kıyasla en çok Call of Duty serisinin gelmesini istediklerini ve gelmesiyle beraber Game Pass aboneliğini düşünecekleri belirtiliyor. 

xbox-activision blizzard

Xbox’ın sahibi Microsoft ile Activision-Blizzard arasındaki anlaşma detayları hala görüşülüyor

Microsoft, kapanış koşullarına ve düzenleyici incelemenin tamamlanmasına bağlı olarak anlaşmayı 2023’ün ilk yarısında tamamlamayı umuyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu, devralmanın Xbox’a haksız rekabet avantajı sağlayıp sağlamayacağını belirlemek için anlaşmanın tekelcilik incelemesini yürütüyor. Ayrıca rekabet kaygılarına ek olarak, dört ABD’li senatör kısa süre önce Microsoft’un önerilen satın alımının sendikalaşma çabalarını engellediğini ve işçilerin Activision Blizzard’daki cinsel suistimal ve ayrımcılık iddiaları konusunda hesap verme çağrılarını baltaladığını savundu.

Ancak Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, “Yakında, Xbox Game Pass ve PC Game Pass içinde, Activision Blizzard’ın inanılmaz kataloğundan hem yeni başlıklar hem de oyunlar olan mümkün olduğunca çok Activision Blizzard oyunu sunacağız.” dedi. Yani buradan yola çıkarak anlaşmanın tamamlanması hakkında bir sorun çıkmayacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan Activision-Blizzard kendisine açılan cinsel taciz davasını kaybetti ve 18 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu.

Ayrıca Microsoft, satın almanın ardından ve mevcut sözleşme anlaşmalarının ötesinde PlayStation konsolları için Call of Duty oyunları da dahil olmak üzere Activision Blizzard oyunlarını piyasaya sürmeye devam edeceğini ve yayıncının oyunlarından daha fazlasını Nintendo oyuncularının kullanımına sunmak istediğini iddia etti.

Sonuç olarak dünya üzerinde 100 milyondan fazla PlayStation kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun Avrupa ve Amerika’da bulunduğunu varsayarsak araştırma sonucunun Xbox lehine olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bu satın alımla birlikte Xbox, oyun pazarını domine edecek görünüyor. Öyle ki artık Game Pass’e eklenecek her yeni Activision-Blizzard oyunu, milyonlarca yeni abone anlamına geliyor.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir