Steam, Eylül Ayı Donanım ve Yazılım Sonuçları Yayınlandı

Steam kullanıcıları Eylül ayında hangi donanımları kullanmayı tercih etmiş ve hangi markalar lider konumda gelin beraber bakalım.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Dünyanın en büyük oyun platformu ve dijital oyun mağazası olan Steam, aynı zamanda kullanıcılardan topladığı veriler ile beraber donanım üreticilerine destek oluyor. Kullanıcılardan toplanan bu veriler ise her ay “Steam Donanım ve Yazılım Anketi” adı altında “İstatistikler” sayfasında yayınlıyor.

Steam kullanıcılarının platform ile paylaştıkları veriler ve bilgiler sayesinde oluşturulan istatistikler, oyuncuların en çok hangi donanımları tercih ettiğini ve donanım üreticilerinin arasında yaşanan rekabeti en anlaşılır biçimde gözler önüne seriyor. Ayrıca toplanan veriler sayesinde donanım üreticileri, kullanıcıların tercihlerine yönelik olarak üretimlerine yön veriyor ve yeni Ar-Ge çalışmaları yapabiliyorlar. 2022 yılı Eylül ayında da toplanan veriler ışığında yıllardır sürdürülen NVIDIA ve Intel liderliğinin hala daha devam ettiğini görüyoruz.

Steam Donanım ve Yazılım Anketi Eylül 2022 Verileri

Paylaşılan verilere bakıldığında kullanıcıların %68,04’ü, bilgisayarlarında Intel işlemci kullanmayı tercih ediyor. İşlemci dünyasının bir diğer en önemli markası olan AMD ise %31,96’lIk bir kesim tarafından tercih ediliyor. Ayrıca geçtiğimiz ay yayınlanan verilere göre, Intel işlemci tercih eden kullanıcıların daha da arttığı göze çarpıyor.

Son dönemde ülkemizde ulaşılması en zor donanımlardan biri olan ekran kartlarına geldiğimizde ise, AMD tıpkı işlemci pazarında olduğu gibi yenilgiyi bir kez daha tatmış olarak görünüyor. Kullanıcıların %76,77’lik kısmı Nvidia, %14,41’lik kısmı ise ekran kartı dünyasının bir diğer devi olan AMD‘yi tercih ediyor. Ayrıca işlemci piyasasının devi Intel ekran kartı tercih eden kullanıcı sayısı %8,61.

Steam Tarafından Paylaşılan Verilerin Öne Çıkanları ise Şu Şekilde;

  • Tüm oyuncuların %53,19’U 16 GB RAM kullanıyor,
  • %33,54’ü 6 çekirdekli işlemci kullanıyor,
  • %6,73’ü NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartına sahip,
  • %66,38’i 1920 x 1080 çözünürlük de oyun oynuyor,
  • %50,90’ı 1 TB’tan fazla depolama alanına sahip,
  • %68,49’u Windows 10 64 bit işletim sistemini kullanmayı tercih ediyor.
steam valve yazılım ve donanım anketi
steam valve yazılım ve donanım anketi
Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir