PC

Yapımcısı ile Yayıncısı Arasında Olay Olan Oyun Tekrar Steam’den Kaldırıldı

Hatırlıyorsanız, geçtiğimiz hafta Sinking City Steam’e tekrar eklenmişti ama bu eklenen sürüm yayıncı Nacon tarafından yapılmıştı.

Dolayısıyla yapımcı Frogwares Twitter üzerinden eklenen yeni sürümün Frogwares tarafından yapılmadığı ve oyunu Steam üzerinden satın almayı önermediklerini açıklamışlar ve yeni haberlerin geleceğini de belirtmişlerdi. İşte o haberler gelmiş bulunmakta.

Frogwares, Lovecraft temalı dedektiflik oyunu The Sinking City’nin lisanslarının eski sahibi Nacon’ın oyunu crack’leyip Steam’de korsan olarak satışa çıkardığını kanıtlayan bir video yayınladı.

Bu videoda yapımcı Frogwares, Nacon’ın nasıl The Sinking City’i crack’lediğininden ve izinsiz olarak oyunu Steam’de yayınladığından bahsetti. “Yayıncı” Nacon’ın amacı kolay yoldan para kazanma gibi gözüküyor.

Frogwares videoda Nacon tarafından yapılan korsan oyun ile orjinal oyunu karşılaştırdı. Korsan versiyonda Frogwares logosunun animasyonu, Gamesplanet logosu (bu logo yerine Nacon logosunu eklediler), ana menüdeki diğer Frogwares yapımı oyunlara yönlendiren “Play More” bölümü, ana menünün sol alt kısmında bulunan bu yıl çıkış yapması beklenen Sherlock Holmes Bölüm 1’in tanıtımı gibi detaylar Nacon tarafından izinsiz olarak  yapılan sürümde kaldırılmış.

Ayrıca Frogwares, Nacon’ın CEO’su Alain Falc’ın Frogwares’in tanımadığı çalışanlarından The Sinking City’i Hack’lemeyi, Crack’lemeyi ve oyunu Nacon’ın adından Steam’de yayınlamayı istediğini söyledi. Frogwares ise Alain Falc’ın yaptığı haraketlerin çok ağır bedeli olacağının altını çizdi.

Frogwares’den bir sonraki hamle çok gecikmedi. Frogwares, telif atarak oyunu Steam’den kaldırtmayı başardı.

Valve’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Doug Lombardi bu olaylara

“The Sinking City Fransız mahkemelerinde bir süredir tartışılıyor. Geçen sonbaharda mahkeme, Nacon’a dava devam ederken oyunu Steam’de dağıtma hakkı verdi. Ancak bugün, Nacon’un yakın zamanda gönderdiği sürüm için bir DMCA yayından kaldırma bildirimi aldık, bu nedenle bu bildirime yanıt verdik.”

Umarız Frogwares ve Nacon arasında olan bu yasal savaş Sherlock Holmes Bölüm 1’i etkilemez ve yapımcı oyunu bu sene içerisinde yayınlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu